Czytaj ten artykuł w:

Rabobank: stabilność cen mięsa i owoców morza w 2019 r. zagrożona wojnami handlowymi, chorobami i El Niño

Według badań Rabobanku, "tygiel" zagrożeń - w tym amerykańska wojna handlowa z Chinami, choroby i ekstremalne warunki pogodowe - zagraża stabilności cen żywności na świecie z mięsa i owoców morza.

wtorek 20 listopad 2018 (10 miesięcy 29 dni temu)
polubienia

W swoim rocznym raporcie Outlook "Growth Slows Down ... As Doubt Gears Up", który analizuje perspektywy na rynku mięsa i owoców morza na całym świecie, Rabobank twierdzi, że podczas gdy rynki mięsa i owoców morza będą nadal rosnąć w 2019 r., trwające napięcia geopolityczne, zagrożenie chorobami zwierząt hodowlanych i ryb oraz ryzyko związane z systemem pogodowym El Niño przynosi dużą niepewność perspektywom na 2019 rok.


Justin Sherrard, globalny strateg zajmujący się białkiem zwierzęcym w banku, dodał: "Producenci mięsa i owoców morza stoją w obliczu niebezpieczeństwa. Choć możliwe, że nie wszystkie z nich się spełnią, muszą być przygotowane na trudny i niepokojący rok w 2019 roku. "

USA borykają się z wojnami handlowymi i kryzysem walutowym, podczas gdy w Chinach pojawiają się nowe możliwości

Wojna handlowa między USA i Chinami ukształtowała 2018 rok. Jeśli, zgodnie z oczekiwaniami, potrwa do 2019 roku, zmieni globalne przepływy handlowe w nadchodzącym roku i później.

W rezultacie amerykańscy eksporterzy mięsa i owoców morza będą poszukiwać nowych partnerów handlowych poza Chinami. Daje to szansę wielu innym krajom, w tym Australii, Brazylii, Kanadzie, UE i Rosji.

Ponadto dolar amerykański jest obecnie na wysokim poziomie od 18 miesięcy i jak się oczekuje, nadal będzie umacniał się pod koniec 2019 r.,kiedy to ma się ustabilizować. Amerykański eksport będzie dalej cierpieć z powodu braku konkurencyjności za granicą, co jeszcze bardziej podważy rentowność amerykańskich łańcuchów dostaw białka zwierzęcego. .

Justin Sherrard dodał: "Spodziewamy się, że światowe przepływy handlowe mięsa i owoców morza znacząco się zmienią, zwłaszcza wieprzowina i owoce morza, jeśli Stany Zjednoczone będą dalej prowadzić spory handlowe. "

Kontynuował: "Patrząc na rok 2019 widzimy, że handel białkami zwierzęcymi nadal kształtowany jest nie tylko przez amerykańskie spory handlowe, ale także przez kwestie w Brazylii, ratyfikację Kompleksowego i Progresywnego Partnerstwa Trans-Pacific i Brexit. "

Ryzyko związane z bezpieczeństwem biologicznym

Rabobank spodziewa się, że rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń (ASF) będzie miało globalny wpływ na produkcję wieprzowiny, co jest szczególnie szkodliwe w Chinach ze względu na spadek podaży, wzrost cen i wyższy import. Europa wciąż stoi w obliczu nadpodaży wieprzowiny, a stanie się to szczególną kwestią, jeśli wybuch ASF uderzy w produkcję i spowoduje spadek możliwości eksportowych.

Ale ponieważ wieprzowina jest białkiem zwierzęcym najbardziej zagrożonym chorobą, prawdopodobnie wpłynie to na postrzeganie przez konsumentów, a w rezultacie na popyt. Jest to podobna historia na rynku drobiu, ponieważ rosnące ryzyko grypy ptaków może wywoływać obawy konsumentów i prowadzić do znacznej niestabilności w strumieniach handlu. Z drugiej strony, rynki owoców morza i akwakultury są stosunkowo wolne od problemów związanych z chorobami.

Justin Sherrard powiedział: "Wraz ze wzrostem epidemii chorób, które nie wykazują żadnych ograniczeń, szczególnie w przypadku wieprzowiny i drobiu, bezpieczeństwo biologiczne stanie się w nadchodzącym roku priorytetem dla hodowców zwierząt gospodarskich i producentów ryb. Duże epidemie wpływają na globalne przepływy handlowe i preferencje konsumentów, w związku z czym spodziewamy się zmiany na rynku wołowiny i owoców morza ".

"Często trudniejsze okresy, takie jak te, pozwalają firmom białkowym na czerpanie zysków, pod warunkiem, że skutecznie poruszają się w niepewności. "

El Niño na horyzoncie

Z 80-procentową szansą na formalne ogłoszenie El Niño do końca zimy na półkuli północnej, Rabobank spodziewa się, że wydarzenie pogodowe stworzą dalsze zagrożenia w sektorze białek zwierzęcych.

Od ostatniego wybuchu El Niño zwiększa się podaż mączki rybnej, a limit peruwiański na początku 2018 r. jest najwyższy w ostatnich latach na poziomie 3,3 mln ton. Jeżeli warunki klimatyczne nie są stabilne, niższy kontyngent zwiększy presję na wzrost i zmienność cen mączki rybnej w 2019 roku.

wtorek 15 listopada, 2018/ Rabobank/ Holandia.
https://www.rabobank.com

Wiadomości

Rosja: prognozy dla rynku wieprzowiny16-lis-2018 11 miesięcy 3 dni temu

Wiadomości od Ekonomia

Rosja: prognozy dla rynku wieprzowiny16-lis-2018 11 miesięcy 3 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

18-paź-201911-paź-201904-paź-201927-wrz-2019

zaloguj się do listy

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie