Czytaj ten artykuł w:

Bioasekuracja przy załadunku i rozładunku. Minimalizowanie nieuniknionego ryzyka przy przemieszczaniu zwierząt

Kluczowe kwestie do rozważenia związane z bioasekuracją i aspektami praktycznymi, które zminimalizują przenoszenie chorób podczas procesu przemieszczania zwierząt.

Pojazdy i ich kierowcy stanowią jedno z najważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa biologicznego związanych z przenoszeniem chorób w jednostkach produkcji świń. Chociaż technologia odkażania ciężarówek i przyczep jest lepsza niż dawniej, producenci muszą zawsze zakładać, że każdorazowa obecność ciężarówki stwarza ryzyko zanieczyszczenia. Ryzyko to jest szczególnie ważne w przypadku pojazdów użytkowych, które transportują zwierzęta z gospodarstw o ​​różnych statusach zdrowotnych.


Gdy pojazd transportowy przewozi zwierzęta, które wysiewają patogeny, pojazd staje się zanieczyszczony i skuteczny proces odkażania staje się krytycznie istotny. Zapewnienie wysokiej jakości procesu mycia i dezynfekcji jest trudne do wykonania i nie zawsze jest dobrze wykonane. A nawet gdy pojazd jest prawidłowo odkażony, istnieje ryzyko, że kierowca może przenieść zakaźne organizmy z zewnątrz czystego pojazdu do strefy czystej.

Obniżenie tego ryzyka jest stałym celem wielu praktyków i producentów. W tym artykule skupiamy się na niektórych kluczowych aspektach dobrze zaplanowanych i zaprojektowanych urządzeń do przemieszczania zwierząt (tj. ramp przeładunkowych), które są używane do przemieszczania zwierząt na fermę (tj. loszek zastępczych i knurów) i z fermy (np. świnie na sprzedaż, lochy do wybrakowania).

Czym się charakteryzuje rampa przeładunkowa?

Lokalizacja rampy przeładunkowej: najlepiej byłoby, gdyby znajdowała się na obwodzie obszaru kontrolowanego ruchu świń, aby stworzyć dużą segregację od przestrzeni dla zwierząt. Czasami lokalizacja znajduje się poza obwodem terenu gospodarstwa. W takich przypadkach zwierzęta są przemieszczane przez wewnętrzne ciężarówki, dzięki czemu ciężarówki z zewnątrz nie zanieczyszczą obszaru fermy. W wielu gospodarstwach osiągnięto to również z wykorzystaniem zewnętrznych ramp i są one bardzo praktyczne, gdy trzeba przemieścić niewielką liczbę zwierząt (rys. 1). Umiejscowienie rampy powinno umożliwić kierowcy transportu zwierząt gospodarskich widoczność rampy załadunkowej podczas cofania.

Rys. 1. Ferma świń. Dzięki uprzejmości Super Gro Site 1 i Dr. Tim Snider.
Rys. 1. Ferma świń. Dzięki uprzejmości Super Gro Site 1 i Dr. Tim Snider.

Projekt rampy: W przemyśle trzody chlewnej istnieje wiele różnych ramp załadunkowych, które są zarówno funkcjonalne, jak i zapewniają bezpieczeństwo biologiczne. Rozważając najlepszy dla siebie projekt należy wziąć pod uwagę trzy najważniejsze aspekty:

  • Na jaki rodzaj przyczepy będą wprowadzane zwierzęta? Wymiary platform i ramp załadunkowych muszą być dobrze dopasowane do przyczep wykorzystujących je, aby zwierzęta mogły być przemieszczane w sposób zapewniający bezpieczeństwo biologiczne. Na rysunkach 2, 3 i 4 przedstawiono różne typy konstrukcji przyczep, które służą hodowcom trzody chlewnej w różnych częściach świata.

Rys. 2. Ciężarówka wewnętrzna do przewozu niewielkiej liczby świń. Dzięki uprzejmości DanAg Group, Chiny.
Rys. 2. Ciężarówka wewnętrzna do przewozu niewielkiej liczby świń. Dzięki uprzejmości DanAg Group, Chiny.

Rys. 3. Ciężarówka do przewozu świń w Europie. Źródło: NEWNION i Rys. 4. Ciężarówka do przewozu świń w w Ameryce Płn. Źródło: Illinois Truck Enforcement Association
Rys. 3. Ciężarówka do przewozu świń w Europie. Źródło: NEWNION i Rys. 4. Ciężarówka do przewozu świń w w Ameryce Płn. Źródło: Illinois Truck Enforcement Association

  • O zachowanie jakich protokołów bezpieczeństwa biologicznego prosimy pracowników fermy i kierowców ciężarówek? Producenci powinni nie tylko przekazywać protokoły bezpieczeństwa biologicznego przemieszczania zwierząt pracownikom fermy i kierowcom ciężarówek przed rozpoczęciem tych czynności, ale również muszą zapewnić dobrze zaprojektowane rampy do załadunku, które ułatwiają przestrzeganie tych protokołów. Fizyczne wskaźniki stref czystych i brudnych, takich jak czerwone linie na podłodze lub barierkach, które umożliwiają przemieszczanie świń, ale zapobiegają przemieszczaniu się ludzi, są zawsze pomocne w przypomnieniu pracownikom i kierowcom ciężarówek, że przechodzenie na obie strony naraża gospodarstwo na wysokie ryzyko zakażenia (rys. 5 i 6). W niektórych miejscach wprowadzenie dobrze zaprojektowanego obszaru, dzięki któremu kierowca ciężarówki może wejść do przyczepy, jest doskonałym sposobem zapobiegania zanieczyszczeniu z obszaru otaczającego strefę wejściową do obszaru, gdzie obsługa przegania zwierzęta. W jaki sposób rampa załadunkowa jest utrzymywana w czystości i skutecznie odkażana w różnych warunkach klimatycznych? Najlepiej byłoby, gdyby rampy były zamykane, izolowane i ogrzewane w razie potrzeby. Te aspekty projektowania nabierają szczególnego znaczenia w chłodniejszych klimatach, które zapewniają skuteczność dezynfekcji i zapobiegają przetrwaniu organizmów w miesiącach zimowych (rys. 7). Ponadto muszą być wykonane z materiałów, które umożliwią skuteczne czyszczenie i dezynfekcję (w tym suszenie !!!) po każdym użyciu. Drenaż (odpływy) rampy musi zapewnić, że woda czyszcząca rampę nie dostanie się do jednostki, gdzie przybywają zwierzęta.

Rys. 5. Aluminiowa rampa przeładunkowa na obwodzie fermy, Chiny. Dzięki uprzejmości DanAg Group.
Rys. 5. Aluminiowa rampa przeładunkowa na obwodzie fermy, Chiny. Dzięki uprzejmości DanAg Group.

Rys. 6. Półzamknięta rampa przeładunkowa z bramkami i poziomą barierką do fizycznego oddzielania stref czystych i brudnych. Dzięki uprzejmości Agropecuaria Los Girasoles, Hiszpania
Rys. 6. Półzamknięta rampa przeładunkowa z bramkami i poziomą barierką do fizycznego oddzielania stref czystych i brudnych. Dzięki uprzejmości Agropecuaria Los Girasoles, Hiszpania

Rys. 7. Zamknięta rampa, Minnesota, USA.
Rys. 7. Zamknięta rampa, Minnesota, USA.

Przeznaczenie rampy: W przypadku niektórych typów jednostek produkcyjnych można zwiększyć bezpieczeństwo biologiczne zwierząt poprzez oddzielne ramp do załadunku i rozładunku. Szybka analiza ruchu w gospodarstwie, aby w pełni zrozumieć, w jaki sposób pojazdy poruszają się po terenie gospodarstwa, pomoże skoncentrować się na obszarach o wyższym ryzyku zanieczyszczenia. Zazwyczaj rampa do wprowadzania zwierząt i rampa do wyprowadzania zwierząt znajdują się w oddzielnych miejscach. Dwa typy ramp zależą od statusu czystości pojazdów i priorytetów zachowania zdrowotności przemieszczanych zwierząt. W drugim artykule, dotyczącym bezpieczeństwa biologicznego ramp, omówione zostaną dalsze pomysły na przeprowadzenie analizy ruchu i inne szczegóły dotyczące najczęstszych projektów ramp załadunkowych.

Artykuły

Systemy karmienia loch w laktacji (I)01-lip-2019 4 miesięcy 16 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags